Fotonaponski solarni sistemi
March 11, 2013Istorijska šansa za Srbiju – SOLARNA ENERGIJA
September 5, 2013Solarni sistemi rade na principu pretvaranja dnevne svetlosti u električnu energiju. Sunčeve zrake pretvaramo u termičku energiju pomoću solarnih kolektora. Fotonaponske ćelije se sastoje od dva različito nabijena poluprovodnika između kojih, kada su izloženi svetlu, teče elektricitet. Zatvorimo li strujni krug između solarnog kolektora i nekog potrošača, npr. svetiljke, struja će poteći i potrošač će biti opskrbljen el.energijom, odosno naša svetiljka će zasvetliti. Solarni moduli zbog svojih električkih svojstava proizvode jednosmernu struju (istu onakvu koju dobijemo iz džepnih baterija). Komponente kao što su regulatori punjenja (charge controlers), baterije i invertori, skladište i isporučuju električnu energiju krajnjem potrošaču.
Zavisno o potrebnoj snazi i obima sunčeve energije koriste se jedan ili više modula.
Regulatori punjenja (charge controler) povezuje module, bateriju i potrošače te štiti bateriju od prevelikog punjenja ili jakog pražnjenja. Da bismo jednosmernu el. energiju pretvorili u naizmeničnu, potreban nam je inverter. Inverter pretvara jednosmernu elektreičnu energiju u naizmeničnu (220V) kako bi s njom mogli pokretati razne potrošače koji su napravljeni za rad na naizmeničnu el. energiju (220V).
Solarni fotonaponski moduli
Pretvaranje sunčeve energije u električnu obavljaju fotonaponski moduli. Sastavljani od solarnih stanica koje su takvog oblika i izrade da su zaštićene od bilo kojeg vremenskog uticaja. Solarni moduli u našoj ponudi rezultat su više godina neprekidnog istraživanja, razvoja i proizvodnje. Superiorna kvaliteta omogućuje životni vek od 20+ godina pod najtežim uslovima olujnog vetra, kiše, morske vode, grada, sniega i ekstremnih temperatura.
Solarni regulatori napona
Solarni regulatori DC napona pretvaraju promjenljivi jednosmerni napon solarnih modula u precizno kontrolisane napone kojima se puni i održava baterija te napajaju jednosmerne potrošače. Napon baterije automatski se podešava zavisno o tipu, stanju napunjenosti i temperaturi baterije, dok se napon trošila održava konstantnim. Svi regulatori potpuno su automatizovani mikroprocesirani uređaji. Solarni regulatori za napone solarnih modula, baterije i trošila 12V do 48V. Struje solarnih modula i punjenja baterije pojedinog regulatora 8A do 200A.
Solarne ACU-baterije
Ciklički način rada, neizbežan u solarnim sistemima, skraćuje životni vek baterije. Zato je najvažniji zahtev na baterije u solarnim sistemima povećana izdržljivost u cikličkom režimu. Drugi bitan zahtev je što veći stepen delovanja, odnosno da je što manja razlika između dobijene energije iz baterije tokom pražnjenja i utrošene energije tokom punjenja. Baterije koje ispunjavaju ova dva uslova nose oznaku SOLAR i nazivaju se solarne baterije. Solarne baterije standardne ili profesionalne kvalitete, kapaciteta pojedinih ćelija 50h do 3000Ah, u klasičnoj ili hermetički zatvorenoj izradi.
DC/AC pretvarač
Sofisticirani mikroprocesorski pretvarači superiornih tehničkih karakteristika. Svi pretvarači imaju izlazni napon sinusnog talasnog i stabilnog iznosa i frekvencije čime je omogućeno napajanje osetljivih trošila (informatička oprema, radio, TV i sl.). Sposobnost vremenski ograničenih preopterećenja omogućava napajanje trošila s velikim startnim strujama (motori u elektroalatima, kompresori u frižiderima i dr.). Sigurnost pogona povećana je opremanjem pretvarača potpunom zaštitom od kratkog spoja na izlazu i galvanskim odvajanjem ulaza i izlaza pretvarača. Solarni pretvarači za ulazne napone 12V do 48V. Izlazni napon 230V, 50Hz.