Način funkcionisanja i komponente solarnog fotonaponskog sistema
September 5, 2013Šta su to fotonaponski (PV – photovoltaic) solarni sistemi?
Fotonaponski sistemi koriste sunčevu svetlost za proizvodnju električne energije. Princip rada je da tokom dana fotonaponski sistem pretvara svetlost u električnu energiju koja se može odmah koristiti ili akumulirati u baterije za upotrebu kada nema sunca (tokom noći).
Kako fotonaponski sistemi proizvode struju?
Sunčevo zračenje je najveći poznati izvor energije. Solarni fotovoltaici koriste sunčevo zračenje za proizvodnju električne energije, koja se putem invertera pretvara u standardnu struju za domaćinstva, industriju ili povremenu upotrebu. Solarni fotovoltaični sistemi proizvode struju dok god ima sunčevog zračenja, a količina dobivene struje proporcionalna je intenzitetu sunčevog zračenja. Ovako dobivena energija je čista, svojim radom ne zagađuje okolinu, ne zahteva skupo održavanje i radi dugi niz godina.
Solarni fotonaponski sistemi vlasniku omogućuju višetruku korist, kao što je ušteda energije, ušteda troškova, smanjenje emisije štetnih gasova u atmosferu itd.
Gde se mogu upotrebljavati fotonaponski sistemi?
Solarni fotonaponski sistemi mogu se upotrebljavati svugde gde postoji potreba za električnom energijom. To uključuje struju za rasvetu, različite pumpe, hlađenje, kućne aparate, punjače za razne aparate (mobilni telefoni, prenosni računari…), na lokacijama gde ne postoji strujna mreža, na brodovima, jahtama i slično. Jedini zahtev je početna investicija u sistem koja zbog raznih uzročnika može biti nešto viša, ali to je retko odlučujući faktor u implementaciji fotonaponskih sistema.
Najčešći tip instalacije fotonaponskih sistema je sa direktnom primenom na objektu (npr. na kući ili zgradi gde se ugrađuje), te se koristi u kombinaciji sa električnom strujom iz mreže. Tokom dana, kada je struja skuplja, koristi se fotonaponski sistem, a tokom noći jeftinija struja iz mreže. Ukoliko je proizvodnja fotonaponskog sistema veća od potreba samog objekta, višak struje se može prodati natrag u distributivnu mrežu po povoljnoj tarifi. Na taj se način ostvaruje i dodatna zarada, te se početna investicija brže isplaćuje.